OFPOF

Farklı Özellikleri ile Geçmiş Yıllarda Fazlasıyla Dikkat Çekmeyi Başaran 7 Kişi

-
358
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Farklı Özellikleri ile Geçmiş Yıllarda Fazlasıyla Dikkat Çekmeyi Başaran 7 Kişi
0 izlenme
Ofpofer
-

Osmanlı'nın son zamanları, Cumhuriyet'in ilk döneminde yaşamış olan bu kişilere birlikte bakalım.

Her insan ayrı bir romandır. En ince detaylarıyla ve en genel anlatımıyla. Hepimiz bir gün öleceğiz ve bizi tanıyan son kişi de öldüğünde dünyaya hiç gelmemiş gibi olacağız...

1. Besim Ömer Akalın

Besim Ömer Akalın

Meşhur Titanik'i kaçırdığı için hayatta kalan adam. 1863'de İstanbul'da doğdu. kadın doğum ve ebelik alanlarında bu topraklarda yetişmiş en uzman kişidir. Osmanlı'nın son, Türkiye'nin ilk zamanlarında görevlerde bulunmuştur.

2. Cemil Uybadin

Cemil Uybadin

1880 yılında İstanbul'da doğdu. 1905'de Harp Akademisi'ni bitirerek kurmay yüzbaşı oldu. Ülkemizde çeşitli görevlerde bulunmuştur. Ayrıca soyadını da Mustafa Kemal Atatürk armağan etmiştir.

3. İbrahim Refik Saydam

İbrahim Refik Saydam

İbrahim Refik Saydam (1881 İstanbul-1942 İstanbul), Türkiye Cumhuriyeti'nin 4. başbakanıdır. Tıp alanıyla da ilgilidir.
 

4. İbrahim Refet Bele

İbrahim Refet Bele

 1881 yılında İstanbul'da doğdu. 1912'de Harp Akademisi'ni bitirdi. Mustafa Kemal ile birlikte 19 Mayıs'ta Samsun'a geldi. Kurtuluş savaşında önemli bir aktördür.

5. Hüseyin Rauf Orbay

Hüseyin Rauf Orbay

Hüseyin Rauf Orbay (1881 İstanbul - 1964 İstanbul), Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde, Kurtuluş Savaşı'nda ve Türkiye Cumhuriyeti döneminde önemli görevlerde bulunmuş olan asker kökenli bir bürokrattır. 1964 yılında İstanbul'da vefat etmiştir.

6. Ali İhsan Sabis

Ali İhsan Sabis

30 Ağustos 1882 tarihinde İstanbul'da Cihangir semtinde doğdu. Cephelerde görev aldı. Batı Cephesinde İsmet İnönüyle yaşadığı problemler nedeniyle emekliye ayrıldı. 2. dünya savaşı sıralarında hükümete karşı eleştirilerinden ötürü cezalandırıldı.

7. Mim Kemal Öke

Mim Kemal Öke

1884 yılında İstanbul'da doğdu.  öğrenimini Askeri Rüştiye'de ve Tıbbiye İdadisi'nde tamamladıktan sonra Askeri Tıp Okulu'na girdi. Cumhuriyetin kuruluş yılları da dahil birçok yerde sağlıkla ilgilendi. Mim Kemal Öke, Atatürk'ün sağlığı ile de yakından ilgilendi. 1955 yılında öldü.


Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.