OFPOF

Sağlığımızı Korumak İçin Uzak Durmamız Gereken 9 Tehlikeli Gıda

-
4.4b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Sağlığımızı Korumak İçin Uzak Durmamız Gereken 9 Tehlikeli Gıda
0 izlenme
Ofpofer
-

Damak tadımıza uyan şeyleri yeme eğiliminde olduğumuz bir gerçek, ama bu sağlıklı bir durum değil. Uzak durmamız gereken 9 tehlikeli gıda!

Can boğazdan gelir deyimi çok fazla duyduğumuz bir cümledir. Artık bu söz geçerliliğini yitiriyor. Yemenin hayalini kurduğumuz kimi gıdaları yememek bizler için daha faydalı.

1. Karidesler ağır metal içerebilir

Karidesler ağır metal içerebilir

Karidesler ağır metaller biriktirebilir, bu yüzden karideslerin nerede yakalandığını bilmek çok önemlidir. Karides, kolesterol oranı çok yüksek bir deniz ürünüdür. Çok sık yerseniz, kanınızdaki kolesterol seviyesinde bir artışa neden olabilirler. Sebzeli karides tüketilmesi tavsiye edilir, çünkü vücudumuzun kolesterolden kurtulmasına ve sorunların riskini azaltmasına yardımcı olurlar.

2. İşlenmiş peynir sağlıklı değildir

İşlenmiş peynir sağlıklı değildir

Peynir, tadını ve rengini veren çok sayıda kimyasal katkı maddesi ile üretilmektedir. Yani aslında peynir yemiyorsunuz, plastik yiyorsunuz. Önceden dilimlenmemiş  bir parça peynir almanız önerilir.

3. Sağlıklı pilav için...

Sağlıklı pilav için...

Pirince karışan arsenic zararlıdır. Pirinç bir gece suda bırakılırsa arsenic oranı %80 oranında azalacaktır.

4. Şekerli yoğurtlar zararlı!

Şekerli yoğurtlar zararlı!

Süpermarketlerdeki yoğurtlar; koruyucular, kıvam arttırıcılar, aromalar ve diğer bileşenleri içerir ve laktik asit bakterileri olan sütlerden yapılan klasik yoğurtlar gibi görünmezler. Ayrıca süt yağı ve şeker, obezite ve diyabet riskini beraberinde getirir.

5. İşlenmiş et ve şarküteri ürünleri...

İşlenmiş et ve şarküteri ürünleri...

Marketlerde satılan salam, sosis türü işlenmiş ürünler, % 10-15 oranında et içerirler. İçinde bulunan diğer maddeler ise, kemik unu, kıkırdak, deri, bitkisel ve hayvansal yağlar, nişasta, soya proteini ve tuzdur. Ayrıca, yoğunlaştırıcılar, boyalar, koruyucular ve aroma arttırıcılar da genellikle eklenir. Bu takviyeler vücudumuzda birikmekte, bağışıklık sistemimizi yok etmekte, alerjiye neden olmakta ve hatta pankreas kanseri gibi ciddi hastalıklara neden olmaktadır.

6. Pahalı peynirleri çok yemek iyi mi?

Pahalı peynirleri çok yemek iyi mi?

Rokfor, Dorblu, Camembert gibi peynirler yararlı özelliklere sahiptirler. Bu peynirlerin vücuda faydaları vardır. Kalsiyum emilimini arttırır ve protein ihtiyacını karşılar, UV ışınlarının zararlarını azaltır. Ancak bu peynirlerden günde 50 gr üzerinde tüketmek vücudun savunma sistemini sekteye uğratır. Vücut antibiyotiğe bağımlı hale gelir.

7. Tuzlu kraker sevenler bir kez daha düşünün

Tuzlu kraker sevenler bir kez daha düşünün

Günde 1 çay kaşığından az tuz tüketilmesi önerilir. Bir küçük tuzlu kraker, günlük önerilen kısmın 3 katını içerir. Çok miktarda tuz nedeniyle, tansiyon artabilir ve arteryel spazmlar oluşabilir.

8. Çikolata benzeri şekerleme...

Çikolata benzeri şekerleme...

Bu "çikolata" vb. maddeleri düzenli olarak yerseniz, kilo almanız olasıdır. Bu ürünler, kardiyovasküler hastalıklara ve erken ölüme yol açan trans yağlarla zenginleştirilmiştir.

9. Kek ve benzeri ürünler...

Kek ve benzeri ürünler...

Kafanızı karıştıracak ilk şey raf ömrü. Kek ve kek gibi bu ürünler, bozulmadan en az 5 ay saklanabilir. Onlara hiçbir şey olmaz. Büyük miktarda yağ ve koruyucu madde bu tatlıyı zehir haline getirir.


Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.