OFPOF

Fazla Tüketildiği Takdirde Sinir ve Stresi Arttıran 7 Yiyecek ve İçecek

-
2.8b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Fazla Tüketildiği Takdirde Sinir ve Stresi Arttıran 7 Yiyecek ve İçecek
0 izlenme
Ofpofer
-

Bazı besinler var ki, günlük hayatımızı düşündüğümüzden daha çok etkiliyor... İşte onlardan bazıları!

Yediğimiz içtiğimiz her şey, kimyasallar ve hormonlar yoluyla bizi hem iyi yönde hem de kötü yönde etkileyebiliyor. Yatmadan önce içilen 1 fincan melisa çayı bizi nasıl sakinleştiriyorsa; bazı yiyecek ve içecekler de bizi daha stresli yapabiliyor. Özellikle stresli ve yorgun olduğunuzda aşağıdaki besinleri daha az tüketmek, stresle baş etmenizi kolaylaştırabilir.

1. Kahve

Kahve

Az miktarda alınan kahve/kafein dikkati ve konsantrasyonunu artırırken, 200-300 mg’ın üstünde kafein almak stres hormonu ve adrenalin salgısına neden olarak sizi stresli ve kaygılı yapar. Fazla miktarda alınan kafein, vücuttan daha fazla magnezyum atılmasına neden olarak magnezyumun sakinleştirici etkisinden yararlanmanızı engeller ve daha sinirli olmanıza neden olur. Ayrıca kafein uyku kalitesini bozduğu için de uzun vadede sizi daha gergin yapar.

2. Şeker

Şeker

Şekerli besinler tüketmek, özellikle tek seferde ve yüksek miktarlarda tüketildiklerinde fazla insülin salgılanmasına, gereğinden fazla salgılanan insülin ise kısa sürede kan şekerinde düşmelere neden olur. Kan şekeri düşmeleri beyni daha irritabl yaparak sizi sinirli ve gergin yapar. Kan şekeri düşüşleri aynı zamanda stres cevabını ortaya çıkararak stres düzeylerinin artmasına neden olur. Şekerli besinler, besin içeriklerinin düşük olması/herhangi bir besleyici özellik taşımamaları nedeniyle de metabolik stresinizi artırarak sizin stresinizi artırır.

Bu ürünleri olabildiğince az tüketmekte fayda vardır.

Galerinin devamı için "Sonraki »" tuşuna tıklayınız.

Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.