OFPOF

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Gitar Solosu

-
1.1b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Gitar Solosu
1.061 izlenme
Ofpofer
-

Rock müziğin tarihini yazmış sanatçıların insanın içine işleyen gitar sololarını meraklısı için derledik.

10. "Crossroads" - Eric Clapton (Cream)

Robert Johnson'a ait olan bu şarkı, birçok müzisyen ve grup tarafından coverlanmış fakat en başarılı versiyonu Cream'e ait. Grubun gitaristi Eric Clapton, 1937 çıkışlı bu şarkıyı coverlayabilmek için kendisini 2 ay boyunca eve kapatmış ve nihayetinde bu parça ortaya çıkmıştır.

9. "Crazy Train" - Randy Rhoads (Ozzy Osbourne)

Ozzy Osbourne'un Black Sabbath'tan ayrıldıktan sonra çıkardığı ilk single'dır. Müziği Randy Rhoads, sözleri Ozzy Osbourne'a aittir. 

8. "Hotel California" - Don Felder ve Joe Walsh (The Eagles)

Rivayete göre parçanın, California'da bir otel odasında buluşan genç çifti anlattığı söylenir. Şarkının on binlerce cover'ı yapılmıştır. 

7. "One" - Kirk Hammett (Metallica)

Metallica'nın Grammy ödüllü parçası. Birçok otorite tarafından bu parça, Metallica'nın kariyerindeki dönüm noktası olarak kabul edilir. 

6. "November Rain" - Slash (Guns n' Roses)

Şarkının, dinleyeni bu kadar hüzünlendirmesinin önemli nedenlerinden biri de klibin hüzünlü hikayesi olsa gerek.  Axl Rose'un 'Killer Piano Melodies'ini görselliğe taşır klip, aslında hikayesini Del James'in Without You isimli kısa öyküsünden alır.

5. "All Along the Watchtower" - (Jimi Hendrix)

Bob Dylan'ın 1967 yılında yayınlanan albümü John Wesley Harding'in 3. parçası. Jimi Hendrix aynı yıl çıkardığı ilk albümü Are You Experienced'da parçayı coverlamıştır. Bob Dylan'ın Hendrix'in yaptığı coverı çok beğendiği ve Jimi öldükten sonra parçayı onun yorumladığı gibi seslendirdiği görülür. 

4. "Comfortably Numb" - David Gilmour (Pink Floyd)

Parçanın "delilik sınırındaki durgunluğu" anlattığı söylenir. Pink Floyd'un efsanevi albümü The Wall'dan Roger Waters ortak imzalı parçalardan biridir. Dream Theater, Tool, Radiohead gibi dünyaca ünlü gruplar tarafından da yorumlanmıştır. 

3. "Free Bird" - Allen Collins ve Gary Rossington (Lynyrd Skynyrd)

Henüz 25 yaşını doldurmadan bir motorsiklet kazasında hayatını kaybeden Allman Brothers Band gitaristi Duane Allman'a ithafen yazılmıştır. Parçanın solosunda 3 gitar aynı anda solo atmaktadır. Ayrıca 1977 yılında grubun solisti ve diğer 2 elemanının uçak kazasında hayatını kaybetmesinden sonra grup, 1990 yılında tekrar birleştikten sonra bu parçayı hep enstrumental olarak çalmış ve seyircilere söyletmiştir.

2. "Eruption" - Eddie Van Halen (Van Halen)

Eddie Van Halen'in deyimine göre bir sabah stüdyoda aniden ortaya çıkmış bir parça. Menajerin isteği üzerine hemen kayda girdiğini hatta yanlış akor bastığı yerler olduğu bile söyler Eddie. Elektro gitar fenomeninde "tapping" teriminin yerleşmesini sağlayan parçalardandır. Rivayete göre 80'lerde bazı Rock grupları gitarist ararken gitaristin bu şarkıyı çalabilmesini şart koşarlarmış. 

1. "Stairway to Heaven" - Jimmy Page (Led Zeppelin)

müzik otoriteleri tarafından "Dünyanın En İyi Şarkısı" olarak lanse edilir. Led Zeppelin'in 1971 yılında çıkardığı Led Zeppelin IV albümünün bir parçasıdır. Yazıldığı dönemden günümüze kadar, birçok ünlü ya da underground grup/müsiyen tarafından on binlerce kez coverlandığı söylenir. 


Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık