OFPOF

Bilimsel Olarak da Kanıtlanan, İnsan Ömrünü Uzatan 8 Şey

-
1.9b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Bilimsel Olarak da Kanıtlanan, İnsan Ömrünü Uzatan 8 Şey
0 izlenme
-

Herkes uzun ömürlü ve sağlıklı yaşamak ister ama bunun için neler yapması gerektiğini bilen insan sayısı çok azdır... Gelin biz söyleyelim!

Birçoğumuz yaptığımız bazı davranışların bize zarar verdiğini biliriz. Aslında bu davranışlar bizde alışkanlık olmuş olsa da daha sağlıklı ve uzun yaşamak için bunlardan vazgeçmemiz gerekmektedir. Bu konu ile ilgili uzman hekimler insanların yaptıkları bazı hareketlerin ve davranışların, yaşamı doğrudan etkilediğini söylüyorlar. Bu yazımızda, daha uzun ve daha sağlıklı yaşamak isteyenler için gerekli bazı tavsiyelerde bulunduk.

1. Meyve ve sebze tüketin!

Meyve ve sebze tüketin!

Gün içerisinde yemek yediğiniz 3 öğünde de meyve ve sebze tüketmeniz sizi daha sağlıklı bir birey haline getirecektir. Çünkü bu besinlerde bir çok vitamin ve lif bulunur. Uzmanlara göre meyve ve sebze tüketenler, kalp krizini %76 oranında azaltmış olur. Aynı zamanda meyve ve sebze tüketmenin bir diğer faydası da vücudunuzdaki ölü hücrelerin yenilenmesidir.

2. Şarkı söyleyin!

Şarkı söyleyin!

Washington Üniversitesi'nde yapılan bir açıklamada, koroda şarkı söyleyen insanların diğer insanlara göre daha az doktora gittikleri, fiziksel olarak kendilerini daha dinç buldukları sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda şarkı söylemek insanlarda stresi azaltmaktadır. Şarkı söylemek, kalbe ve diğer bütün organlarımıza titreşim yayarak egzersiz niteliğinde etki yapmaktadır.

3. Sinirinizi dışarıya vurun...

Sinirinizi dışarıya vurun...

İnsanın bir şeye sinir olduğunda bunu dışarıya yansıtmaması yani içine atması daha fazla sıkıntıya sebep olmaktadır. Bu nedenle öfkeyi dışarıya vurmak kalbe daha az yük bindirmek demektir. Ayrıca sinirini dışa vuran ve içine atmayan insanların kalp krizi geçirme olasılıkları %50 oranında azalmaktadır.

4. Kin tutmayın!

Kin tutmayın!

Kin tutmak, insanın ruhunu sıkıştıran ve zarar veren bir duygudur. Kin tutan insanın bu kini kime olursa olsun bunu içinde tuttuğunda en çok kendisini etkiliyor. Bir çok uzman, kin tutan insanların psikolojik açıdan kendilerine olumsuz zarar verdiğini söylemektedir. Kin tutan insan içten içe yabancılaşmaktadır.

5. Evlenin!

Evlenin!

Şaşırtıcı bir bilgi olsa da evlenmek insan hayatını ortalama 5 yıl uzatıyor. Bunun nedeni ise evli insanların bekar insanlara göre sosyal ve ailevi desteğe sahip olmasıdır.

6. Kötü alışkanlıkları bırakın...

Kötü alışkanlıkları bırakın...

Daha uzun ve sağlıklı yaşayabileceğiniz en önemli adımlardan birisi sigarayı bırakmaktır. Yapılan bir araştırmaya göre 32 yaşından önce sigarayı bırakan kadınlar tahmini olarak 7 ila 9 yıl arasında fazla yaşamakta.

7. Formunuzu koruyun!

Formunuzu koruyun!

Günlük egzersizler yaparak formunuzu koruyabilirsiniz. 2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre koşu gibi egzersizlerin insan hayatını ortalama 4 yıl daha uzattığı belirtilmektedir. Düzenli yapılan egzersizlerin zihnen, bedenen ve kalben bir çok etkisi bulunmaktadır. Bu egzersizler kalp krizi riskini büyük ölçüde azaltmaktadır.

8. Aşırı yemek yemeyin...

Aşırı yemek yemeyin...

Eğer daha uzun yaşamak istiyorsanız tabağınızdaki yemeklerin tamamını bitirmeyin. Japonların daha uzun yaşamalarının nedeni %80 oranında doyduklarını hissettikleri anda yemek yemeyi bırakmaları olduğu gözlenmiştir. Ayrıca yemek yeme oranındaki azalma sonucunda T3 troid hormonunun salgılanmasının azaldığı ortaya çıkmıştır.


Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.