OFPOF

Apple, Rusya’da Telegram’ın Tamamen Yasaklanmasını Talep Etti

-
2.1b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Apple, Rusya’da Telegram’ın Tamamen Yasaklanmasını Talep Etti
0 izlenme
-

Apple'ın Rusya iletişim gözlemcisi, 28 Mayıs'ta yaptığı açıklamada yetkililere taleplerini ilettiklerini aktardı.

Apple Rusya'nın iletişim gözlemcisi 28 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, Apple'ın güvenlik mesajlarına rağmen özel sohbete erişim vermeyi reddettiğinden, ülke vatandaşları arasında popüler olan mesajlaşma uygulaması Telegram'ın tamamen engellemesine yardımcı olması için hükümet yetkililerinden yardım istediğini belirtti. Rusya mahkemesi ise konu ile ilgili araştırmalar yaptıktan sonra erişimin kapatılabileceğine dair karar verdiğini açıkladı.

Apple Rusya iletişim gözlemcisi Roskomnadzor, Telegram kullanıcılarının eskiye nazaran artık daha az uyarı mesajı ve bildirim almalarını sağlamak istediklerini belirtti. Ayrıca Roskomnadzor, Telegram'ın güvenli olmadığını da düşündüğünü ifade etti. 

İnsanların mesaj, çıkartma, fotoğraf ve videolarını 5000 kişiye kadar olan gruplarda paylaşmalarına olanak veren ücretsiz uygulama, 2013 yılından bu yana 200 milyondan fazla kullanıcı sayısına ulaşmayı başarmıştı. Telegram, her ne kadar birçok yerde mahkeme kararı ile indirmeye ve kullanmaya kapalı olsa da yine birçok kullanıcı gizli bir şekilde erişim sağlamakta. Bununla birlikte Apple yetkilileri de detaylı bir çalışma yaptıklarını ifade ediyorlar. Bilindiği üzere bir süredir Apple, ülke ülke uygulama değerlendirmelerine başladığını belirtmiş ve bunlarla birlikte yasal süreçlerin de devam edeceğini açıklamıştı.

Kaynak: firstpost.com


Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık